Aktualności

Czas na grzyby

10.10.2017

Kiedy większość ludzi kluczy między drzewami w poszukiwania smacznych grzybów, arborystów interesują raczej preferencje kulinarne grzybów występujących na drzewach. Jesień jest najlepszą porą aby dowiedzieć się, które grzyby zajadają się tkankami drzew oraz zaobserwować ich interesujące owocniki.

Czytaj więcej

Chronione owady i nietoperze – szersze spojrzenie na mieszkańców drzew

13.07.2017

Zawód arborysty staje się coraz bardziej ciekawy. Koncentrujemy się głównie na ogólnym wyglądzie drzewa, jego kondycji zdrowotnej oraz mechanicznej wytrzymałości. Wnętrze drzewa to dla nas ubytki, zgnilizny i podwyższone ryzyko dla otoczenia. Chyba zbyt rzadko zastanawiamy się nad tym, że w niedostępnych przestrzeniach pni i konarów, toczy się drugie życie – życie mieszkańców drzew.

Czytaj więcej

Dąb ‚Bolek’ z Leszna został wzmocniony

05.05.2017

Pomnikowy dąb „Bolek” stanowiący ozdobę kameralnego Placu Jana Metziga w Lesznie został poddany kolejnym zabiegom pielęgnacyjnym. Tym razem zakres prac obejmował wzmocnienie korony drzewa wiązaniami...

Czytaj więcej

VI Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej – Brynek 2017

20.04.2017

Już niedługo w zabytkowym parku w Brynku rozpoczną się organizowane przez Federację Arborystów Polskich VI Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej. W dniach 3-4 czerwca najlepsi w kraju arboryści – wspinacze będą rywalizować w widowiskowych dyscyplinach.

Czytaj więcej

Pielęgnacja drzew – porady

15.03.2017

W marcowym numerze czasopisma „Zieleń Miejska” pod patronatem Federacji Arborystów Polskich ukazał się napisany przez Piotra Czarnego artykuł dotyczący stosowania dobrych praktyk w pielęgnacji drzew. Mimo rosnącej świadomości społecznej i dobrych intencji wciąż napotykamy na problemy jak właściwie zadbać o drzewa.

Czytaj więcej

Przeprowadzka chronionych owadów

10.03.2017

Widząc stare i wypróchniałe drzewa zwykle nie myślimy, że są one domem dla rzadkich gatunków chronionych. Kiedy nadchodzi czas ich wycinki, nadchodzi również czas przeprowadzki dla ich mieszkańców. Tym razem w Parku Miejskim w Trzebnicy...

Czytaj więcej